PODRÓŻE TO INNY RODZAJ LEKTURY
Strona główna
O Markopolskim
Standard Markopolskiego
Kto za tym stoi?
System zniżek
Kontakt
Linki

Konkurs Wydawnictwa Czarne

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Litwa - mityczna, literacka, współczesna

Wyprawa w poszukiwaniu krainy lat dziecięcych Miłosza, uwiecznionej w nostalgicznej "Dolinie Issy". Tak się składa, że ta kraina pokrywa się z inną, niemal mityczną, ale przecież istniejącą naprawdę Laudą. Lauda - gdzie to było?

Bośnia - na granicy kultur i cywilizacji

Bośnia – kraj położony dokładnie na granicy kultur i cywilizacji. Chrześcijańska i muzułmańska zarazem. Tędy przebiegała granica pomiędzy cesarstwem wschodnim i zachodnim, a następnie pomiędzy Zachodem i Wschodem, chrześcijaństwem i islamem, ale także między katolicyzmem i prawosławiem. Zabytki kultury muzułmańskiej, meczety, medresy, karawanseraje stoją obok cerkwi, kościołów i żydowskich synagog.

drukuj

Wilno – miasto obojga i innych narodów

„Nocą majową, pełną gwiazd i kwiatów,
Wśród murów swoich kamiennej ballady,
Wierne pamięci ległych w grobie światów,
Ty mi, o Wilno! Odprawujesz Dziady!”

Artur Oppman


„Wszystkie piękno w mej duszy przez Wilno pieszczone”.
Józef Piłsudski


Nie ma jednego Wilna, lecz przynajmniej trzy równoległe miasta: „gród Giedymina” – mówią Litwini, „litewska Jerozolima” – mówią Żydzi, Polacy mówią jednym tchem: „Mickiewicz, Słowacki, Piłsudski, Syrkomla, Kraszewski, Miłosz...” Dla trzech narodów miało Wilno znaczenie szczególne i wszystkie zostały w tym mieście tragicznie doświadczone. Na pierwszy rzut oka Wilno to ładne i bezpretensjonalne miasto: trochę prowincjonalne, skromne w swej jedno-, najwyżej dwupiętrowej zabudowie, lecz z odrobiną szaleństwa zawierającego się w barokowej architekturze, wystrzeliwujących pod niebo kościołów. W błąd jednak wprowadza urok nienaruszonej przez wieki substancji architektonicznej, jak i zachowana od średniowiecza siatka ulic, stanowiąca plątaninę wąskich zaułków, skłaniających przybysza do spacerów bez określonego celu, do wzięcia przypadku za przewodnika. Pod nowym makijażem świeżo odrestaurowanych fasad skrywa Wilno swe inne oblicze naznaczone tragiczną historią: wymordowanej społeczności żydowskiej, wypędzonych Polaków, a w czasach sowieckich „deportowanej na Sybir” litewskości. Bez Polaków, bez Żydów stolica Litwy jest już nie tym samym co kiedyś miastem, pośród starych dekoracji pisze na nowo swoją historię. Przybysz z Polski szuka tamtego Wilna, którego już nie ma, przywołuje duchy, odprawia Dziady.

Uniwersytet - Katedra - zamkowe wzgórze - Ostra Brama - Cmentarz na Rossie - Troki - Kierniów - Ponary - Zułów - Powiewiórka - Bezdany - Piekliszki - Niemeczyn

 Atrakcje:

Dawna dzielnica żydowskaw Wilnie

Spotkanie z litewskim publicystą

Wycieczka do Kierniowa- pozostałości po pierwszej stolicy pogańskiej Litwy

Park Europy- miejsce uznawane za geograficzny środek naszego kontynentu

Śladami Piłsudskiego- Zułów, Powiewiórki, Bezdany, Piekliszki

Program:

1. dzień
Wczesnoporanny wyjazd z Krakowa w kierunku granicy polsko-litewskiej. Przyjazd do Wilna w późnych godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu.

2. dzień
”Wilno obojga i innych narodów" - Wilno od dawna fascynowało swoją wielonarodową mozaiką. Nie zapominając o polskiej przeszłości miasta opowiemy równoległą historię Wilna litewskiego, żydowskiego i białoruskiego. Opowiemy o mieszkających tu Rosjanach i Niemcach. Zajrzymy więc nie tylko na Uniwersytet, do katedry, na zamkowe wzgórze i do Ostrej Bramy, ale również do zaułków dzielnicy żydowskiej, żeby poznać historię wielkiego Gaona. Naszymi przewodnikami będą m.in. będą Mickiewicz, Słowacki, Piłsudski, Miłosz, Venclova, Döblin, Brodski i inni
"O Litwie, dalibóg, wiem mniej niż o Chinach" - to zdanie bywalca warszawskiego salonu z III części „Dziadów” pozostaje wciąż aktualne. Dlatego wieczorem zapraszamy na rozmowę o Litwie współczesnej. Czy to prawda, że Litwini nie lubią Polaków? Dlaczego popełniają tyle samobójstw? Czy w głębi ducha pozostali wciąż poganami? Czy mały naród tęskni za swoją mocarstwową przeszłością? Kim dla nich jest Mickiewicz(ius)? Naszym gościem będzie litewski publicysta.

3. dzień
Cmentarz na Rossie z mauzoleum „Matka i serce syna”, niewiarygodny w swym stiukowym przepychu kościół p.w. św. Piotra i Pawła na Antokolu, Muzeum KGB, parlament i wieża telewizyjna, gdzie przed dwudziestu laty Litwini zdobywali niepodległość, a po południu Troki z malowniczym zamkiem na wyspie, karaimską kenesą i nastrojowym cmentarzem.

4. dzień
Chcemy zostawić Wam czas na własne smakowanie Wilna. Na spacer po zamieszkałym przez artystów Zarzeczu, na zajrzenie do Muzeum Narodowego, na spacer reprezentacyjną ulicą Giedymina. Dla tych jednak, którzy chcieliby spędzić czas w sposób bardziej zorganizowany, proponujemy dwie półdniowe wycieczki. Przed południem do Kierniowa – „litewskiej Troi” – zespołu grodzisk, pozostałości po pierwszej stolicy, jeszcze pogańskiej Litwy. Pięć usypanych wzgórz, na których wznosiły się obronne grodziszcza stolicy wraz z przyległościami tworzą rezerwat archeologiczny wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z Karnave jest już niedaleko do Parku Europy założonego w miejscu uznawanym jako geograficzny środek naszego kontynentu. 90 monumentalnych rzeźb wybitnych artystów z całej Europy tworzy wraz z otaczającą przyrodą harmonijną całość. Po południu proponujemy wyjazd do Ponar – miejsca masowych mordów ludności żydowskiej i polskiej. Było to największe miejsce kaźni na polskich Kresach w czasie drugiej wojny światowej. Niemcy oraz ich litewscy pomocnicy zamordowali tutaj około 100 tys. osób.

5. dzień
"Śladami Marszałka" Jedziemy do Zułowa – miejsca urodzin Józefa Piłsudskiego, zajrzymy do Powiewiórki – tam w małym drewnianym kościółku został ochrzczony przyszły twórca odrodzonego państwa polskiego. Zatrzymamy się przy stacji kolejowej w Bezdanach, gdzie organizacja bojowa PPS dowodzona przez Piłsudskiego dokonała napadu rabunkowego na rosyjski pociąg pocztowy oraz w Piekliszkach z dworem - letnią rezydencją Marszałka, a także w Niemenczynie – polskim miasteczku w pobliżu Wilna na rozmowę z mieszkającymi tam Polakami.

6. dzień
Wyjazd do Polski we wczesnych godzinach porannych. Przyjazd do Katowic/Krakowa w godzinach wieczornych.

Świadczenia:

- 5 noclegów w hotelu *** w centrum Wilna,
- 5 śniadań
- przejazd komfortowym autokarem,
- opieka pilota
- usługi lokalnego przewodnika
- rozmowa z litewskim publicystą oraz przedstawicielami mniejszości polskiej
- ubezpieczenie KL i NW
- komplet materiałów informacyjnych nt. podróży

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena: 1590,-PLN za osobe w pokoju dwuosobwym
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 290,-PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów: 20,-EUR płatne po rozpoczęciu podróży.

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.

Esej
Thomas Venclova, Opisać Wilno, Warszawa 2006
Thomas Venclova, Kształty nadziei, Warszawa 1995
Czesław Miłosz, Rodzinna Europa, Warszawa 1990
Czesław Miłosz, Szukanie ojczyzny, Kraków 1996

Proza
Czesław Miłosz, Dolina Issy, Wydawnictwo Literackie 2009
Zbigniew Żakiewicz, Saga wileńska, Gdańsk 1992

lt_wilno_panorama

lt_wilno_panorama

lt_wilno_kosciol

lt_wilno_aniolek

lt_wilno_plac

lt_wilno_uniwersytet

lt_wilno_ulica

lt_troki_zamek

Kraj:
Litwa
Temat:
Historia i pamięć
 
Termin 2:
09.10.2012 - 14.10.2012
Cena:


Zarezerwuj miejsce