Wenecja i Veneto oraz ich wielcy artyści

O podróży

 

 

 

"Dla nas ludzi Północy, którzy wstępują na ziemię włoską przez złote wrota Wenecji, wody laguny są w istocie wodami Lety. Gdy stoimy przed starymi obrazami zdobiącymi kościoły weneckie, gdy płyniemy gondolą lub gdy błądzimy po milczących uliczkach czy nawet wśród przypływów i odpływów gwarnej fali ludzkiej na placu św. Marka, wszędzie tam pijemy łagodne, słodkie wino zapomnienia. Wszystko, co zostało za nami, całe nasze dawne życie przestaje nam ciążyć. Wszystko, co przeżyliśmy, obraca się w dym, i ze wszystkiego pozostaje tylko garstka popiołu, tak drobna, że można ja zmieścić w szkaplerzu na piersi podróżnego. Czekają na niego Włochy – Włochy tu, tak blisko, za tą rozległą laguną!"

Paweł Muratow

Plac św. Marka - kościół Frari - Scuola San Rocco - Murano - Burano - Torcello - San Giorgio Maggiore - Akademia - Muzeum Guggenheima - Vicenza - wzgórze Berico - bazylika Palladiana - Logia del Capitano - pałac biskupów - Teatro Olimpio - Padwa - bazylika św. Antoniego - Graz

Atrakcje:
Wycieczka do Murano - słynącego z produkcji szkła
Burano - wyspa z tradycyjnymi kolorowymi domkami rybackimi
Torcello - najmniejsza wyspa laguny- z Katedrą Santa Maria Assuanta i średniowiecznymi mozaikami Sadu Ostatecznego
Akademia - największe muzeum sztuki w Wenecji
Muzeum Guggenheima - arcydzieła XX-wiecznych artystów
Wyjazd do Vicenzy - architektura Palladia - włoskiego architekta późnego renesansu
Zwiedzanie Padwy -  miasta z jednym z najstarszych Uniwersytetów w Europie  



Program

Program:

1. dzień
Wyjazd w godzinach porannych z Krakowa i Katowic. Wieczorem docieramy do naszego hotelu w pobliżu Wenecji.

2. dzień
Nasze spotkanie z Najjaśniejszą (La Serenissima) rozpoczynamy oczywiście od placu św. Marka – centrum politycznego, ekonomicznego i przede wszystkim duchowego Wenecji. Naszą uwagę skupimy na katedrze św. Marka i pałacu Dożów (Palazzo Ducale). Siedziba dożów odzwierciedlać miała splendor i bogactwo Republiki. Pałac stanowi jedną z najznamienitszych budowli gotyckich w historii architektury, a jego wnętrza ozdobione są freskami największych weneckich mistrzów Tycjana, Tintoretto i Veronose. Bazylika św. Marka oszałamia odwiedzających ponad 500 antycznymi kolumnami z marmuru, porfiru, jaspisu, alabastru i tysiącami metrów kwadratowych mozaiki oraz słynnym „Złotym Oltarzem“.
Po południu thragetto przewiezie nas na drugą stronę Canal Grande do kościoła Frari. W ołtarzu głównym zobaczymy „Wniebowstąpienie” - arcydzieło młodego Tycjana, w bocznej kaplicy pełną delikatności i czułości madonnę z dzieciątkiem Belliniego. W kościele pochowanych jest wielu weneckich dożów i tu znajduje się serce Canovy. Tuż obok znajduje się Scuola San Rocco, a w niej cykl fresków Tintoretto - arcydzieło zrodzone z talentu i cierpliwości, efekt trzydziestoletniej pracy malarza.

3. dzień
Rejsowymi stateczkami zaplanowaliśmy wycieczkę na wyspy Laguny. Najpierw dopłyniemy do słynącego z produkcji szkła Murano. Zwiedzimy jeden z tradycyjnych warsztatów i zapoznamy się z zabytkami wyspy m.in. Basilika di Santi Maria e Donato. Druga wyspa na naszym szlaku to zabudowana małymi, kolorowymi rybackimi domami Burano i w końcu Torcello – najmniejsza wyspa Laguny stanowiła w siódmym wieku jej cywilizacyjne centrum. Bizantyjska katedra Santa Maria Assuanta z świetnie zachowanymi średniowiecznymi mozaikami przedstawiającymi Sąd Ostateczny stanowi główny zabytek niemalże wymarłej obecnie wyspy.

4. dzień
Wyspa San Giorgio Maggiore z kościołem pod tym samym wezwaniem i klasztorem stanowi domknięcie placu św. Marka od strony Laguny. Kościół jest arcydziełem dwóch mistrzów – architekta Palladia i malarza Tintoretta. Ze stojącej obok kościoła campanili roztacza się nadzwyczajny widok na Wenecję i Lagunę. Po powrocie do centrum Wenecji czeka nas prawdziwa uczta dla zmysłów – zwiedzamy słynną Akademię – największe muzeum Wenecji z obrazami Belliniego, Carpacia, Montegny, Tiepolo, Tintoretto, etc. Jeśli i tego mało, to na deser możemy zajrzeć do Muzeum Guggenheima (fakultatywnie), a tam: Picasso, Miro, Kandinsky… klasyka minionego wieku.

5. dzień
Udajemy się do Vicenzy, co oznacza, że dzisiejszy program będzie stał pod znakiem Palladia – najwybitniejszego włoskiego architekta późnego renesansu. Najpierw zwiedzimy, znajdującą się na obrzeżach miasta słynną villa Capra, zwaną również `La Rotunda` - jedno z najbardziej znanych dzieł Palladia, reprodukowane w setkach książek, wzorzec dla wielu późniejszych klasycystycznych architektów. Stamtąd spacerem przez wzgórze Berico z maryjnym sanktuarium, skąd rozpościera się rozległy widok na miasto i okolicę, docieramy do Vicenzy. Palladio uczynił z Vicenzy wzorcowe miasto architektury renesansowej. Zwiedzamy bazylikę Palladiana, Logia del Capitano, pałac biskupów i Teatro Olimpio.

6. dzień
Ostatnim punktem naszej podróży jest wycieczka do uniwersyteckiej Padwy. Uniwersytet założony w 1222 r. należy do najstarszych w Europie. Studiowało tutaj także wielu wybitnych Polaków. Jednak miasto znane jest przede wszystkim ze swojej bazyliki św. Antoniego – jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych Włoch. Dla miłośników sztuki Padwa to przede wszystkim jednak słynna kaplica Scrovegnich z oszałamiającymi freskami Giotta.
Po południu wyruszamy w drogę powrotną do Polski. Na nocleg zatrzymamy się w okolicach austriackiego Grazu.

7. dzień
Spacer po uroczym, wpisanym na listę UNESCO Grazu to nasza propozycja na poranek.
Następnie przez Wiedeń wracamy do Polski. Przyjazd d Katowic i Krakowa w godzinach wieczornych.


Warunki

Świadczenia:
- 5 noclegów w hotelu 3*, znajdującym się w urokliwej miejscowości
  Quattro d'Altino położonej 20 minut jazdy pociągiem od Wenecji
- 1 nocleg w hotelu 3* w centrum Grazu
- 6 śniadań
- przejazd autobusem lub minibusem na trasie
  Kraków- Quattro d'Altino-Vicenza-Padva-Graz- Kraków
- lokalny przewodnik realizujący cały program zwiedzania Wenecji
- opieka pilota
- ubezpieczenie KL i NW
- zestaw audio-guide

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena:
2590,-PLN

Dopłata do pokoju jednoosobowego:
500,-PLN


Cena nie obejmuje:
- wstępów do zwiedzanych obiektów w Wenecji, Padvie i Vicenzie: ok.80 Euro
- przejazdów komunikacją miejską- vaporetto
- przejazdów pociągiem  na trasie Quattro d'Altino-Wenecja (orientacyjny koszt 5 euro w jedną stronę)
- posiłków (oprócz śniadań)

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.


Lektura


- Ewa Bieńkowska, Co mówią kamienie Wenecji,
 słowo/obraz/terytoria, 2000
 Wenecja, jej kultura, historia i przede wszystkim sztuka
 oczami wybitnego historyka idei

- Predrag Matvejević, Inna Wenecja, Pogranicze 2000
Wenecja nieważnych szczegółów, opowieść o rzeczach mało znanych i takich, których nikt nie dostrzega.
Oryginalne i odświeżające naszą zdolnośc patrzenia

- Paweł Muratow, Obrazy Włoch. Wenecja, Zeszyty Literackie 2009
absolutny klasyk opowieści o kulturze Italii

- Wojciech Karpiński, Pamęć Włoch, słowo/obraz/terytoria, 1999
artyści, miejsca, dzieła, idee  czyli Włochy oczami znanego historyka kultury

- Eduardo Mendoza, Wyspa niesłychana, Znak 2011
mężczyzna rzuca wszystko: dom, rodzinę, firmę, kochankę, żeby odnaleźć siebie i inną kobietę oczywiście w Wenecji. Barwnie, zagadkowo, intrygująco. W tle życie i sekrety niesłychanego miasta.

a może jednak także nowela:
Tomasz Mann, Śmierć w Wenecji
- klasyka prozy europejskiej, wypalony artysta, homoseksualne uczucie do chłopca, choroba, śmierć, w ulegającym powolnemu rozkładowi mieście


Kraj:
Włochy
Temat:
Kultura i literatura
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Cena: