Spisz - trzy dni w słowackim raju. Oferta dla aktywnych seniorów.

O podróży

Dwie nieuciążliwe wędrówki dla osób o zwykłej kondycji i sprawności ruchowej.

Przez stulecia żyli tutaj Słowacy, Węgrzy i Niemcy. Słowacy w wioskach, Niemcy w miastach, Węgrzy w swoich zamkach i dworach. Nie brakowało również Żydów i Cyganów, a także Polaków i Rusinów. Przez trzy stulecia stanowił północny Spisz część Korony polskiej.. Górskie zamki, gotyckie miasteczka, wsie z oryginalną drewnianą zabudową, cygańskie osiedla kształtują krajobraz kulturowy Spiszu do dzisiaj. Skarby kultury pośród najpiękniejszych górskich krajobrazów: Tatry z jednej strony i Słowacki Raj z drugiej. Zdumiewające bogactwo natury i kultury, o którym najczęściej, mimo że mieszkamy przez miedzę, nie mamy pojęcia. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Spiszu, zapraszamy do słowackiego raju.

Katowice/Kraków - Kieżmark - Spiska Sobota - Spiska Nowa Wieś - Lewocza - Spiska Kapituła - Żehra - Słowacki Raj - Dobsinska Jaskinia Lodowa - Stara Lubownia - Kraków/Katowice

 Atrakcje:

Lewocza – wpisana na listę UNESCO historyczna stolica Spiszu
Dobsinska Jaskinia Lodowa - zwiedzanie jaskini wpisanej na listę UNESCO


Program

Program:

1. dzień
Poranny wyjazd z Krakowa. Przekroczenie granicy w Łysej Polanie. Naszym pierwszym przystankiem jest Kieżmark – miasto odwiecznie konkurujące z Lewoczą o prymat na Spiszu. Kieżmark ze swoją charakterystyczną szczytową zabudową, słynnym Liceum, późnogotyckim kościołem farnym oraz ogromnym, zbudowanym bez użycia jednego gwoździa drewnianym kościołem ewangelickim stanowi dobrą ilustrację kulturowego bogactwa regionu. Docieramy do Spiskiej Soboty – jednego z najbardziej malowniczych miasteczek na Słowacji. Na sobociańskim rynku czas się zatrzymał – stare kupieckie domy zwrócone szczytami do placu otaczają kościół św. Grzegorza z renesansową dzwonnicą. Kościół zawiera w sobie ołtarz słynnego Mistrza Pawła, którego kunszt porównywany jest często z kunsztem Wita Stwosza. Wieczorem docieramy na nocleg w okolicach Spiskiej Nowej Wsi.

2. dzień
Lewocza – wpisana na listę UNESCO historyczna stolica Spiszu zadziwia bogactwem pomników historii. Średniowieczne mury obronne, bogato zdobione, renesansowe kamienice oraz ratusz, a przede wszystkim, gotycki kościół św. Jakuba z najwyższym gotyckim ołtarzem Europy, genialnym dziełem Mistrza Pawła stanowią główne atrakcje miasta. Po południu zapraszamy na wędrówkę. Dziesięciokilometrowy szlak pośród trawertynowych wzgórz łączy ze sobą Spiską Kapitułę - siedzibę spiskich biskupów z wczesnogotycką bazyliką i romański kościółek w Żehrze. Po drodze towarzyszy nam widok na Tatry oraz na imponujące ruiny Spiskiego Zamku - niegdyś największego zamku środkowej Europy. Wszystkie trzy obiekty znajdują się na liście UNESCO.

3. dzień
Celem naszej dzisiejszej wędrówki jest Dobsinska Jaskinia Lodowa. Jaskinia jest unikalnym fenomenem przyrodniczym wpisanym na listę UNESCO. Grubość warstwy lodu dochodzi w niej do 25 metrów, a temperatura w jaskini nawet latem nie przekracza zera stopni. W drodze powrotnej zaplanowaliśmy jeszcze przystanek w Starej Lubowni na zwiedzanie malowniczego zamku Lubomirskich - siedziby polskich starostów w czasach, gdy północna część Spiszu przynależała do Polski - miejsca przechowywania polskich klejnotów koronnych w czasach szwedzkiego potopu. Polską granicę przekraczamy w Sromowcach Wyżnich. Wieczorem docieramy do Krakowa i Katowic.


Warunki

Świadczenia:

- 2 noclegi w pensjonacie ***
- 2 śniadania
- 2 obiadokolacje
- przejazd komfortowym autokarem lub minibusem
- opieka pilota - przewodnika
- ubzepieczenie KL i NW
- zestaw audio-guide


Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski.

Cena:
485,- PLN

Dopłata do pokoju jednosobowego:
120,-PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstepu do zwiedzanych obiektów: ok. 15,-EUR płatne po rozpoczęciu podróży.

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy. Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Podana cena dotyczy grupy 25 osób, w przypadku mniejszej ilości uczestników, cena moze ulec zmianie.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.


Lektura

Historia:

Słowacja. Jerzy Tomaszewski Wyd TRIO 2011

Proza:

Vaclav Pankovcin-  „Marakesz” wyd. Czarne 2006

Słowacja znana i nieznana. Szkice z dziejów literatury słowackiej. Zdzisław Niedziela


Kraj:
Słowacja
Temat:
Natura i kultura
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Termin 3:
2012-09-21 - 2012-09-23
Cena: