Rumunia: Transylwania / Siedmiogród – wycieczka na południowe „przedmurze” Europy

O podróży

 "Ze swoimi gotyckimi domami i wieżami, poświęconymi poszczególnym cechom.... i z ciszą zachwycających uliczek pnących się ku cytadeli, Sigişoara – dla Sasów Schäßburg, a dla Węgrów Segesvar – przypomina Pragę, tajemniczość jej kamieni i drzwi otwierających się na jakąś inną, zagadkową przestrzeń, na nieoczekiwaną stronę rzeczywistości".
Claudio Magris

"Jeżeli słowo nostalgia ma jakiś sens, to oznacza żal, że musiałem opuścić takie miasto jak Sibiu”.
Emil Cioran

Transylwania – to raczej nazwa z dziedziny ponurych legend i opowieści, więc może lepiej powiedzieć Siedmiogród.  Siedmiogród jest jak wielobarwny kilim, którego nici tkali Dakowie, Rzymianie, Węgrzy, Niemcy, Żydzi, Słowianie, Cyganie, Turcy. Położony na skraju chrześcijańskiej Europy, łupiony przez Tatarów i Turków stał się z czasem prawdziwą twierdzą Karpat, pełną obronnych zamków, obronnych kościołów, jak i obronnych chłopskich zagród. Twierdza Karpat - Siedmiogród przypomina w swej historii nieco nasze Kresy i podobnie jak Kresy dla Polaków, tak dla Węgrów jest Siedmiogród mityczną krainą, w czasach trudnych ostoją węgierskiej kultury. I jak Galicja dla Ukraińców, tak dla Rumunów, stał się Siedmiogród miejscem krystalizacji własnej świadomości narodowej. Wiele podobieństw, lecz tutaj na południu jakby jeszcze barwniej i bardziej egzotycznie. Wiek dwudziesty podobnie jak na naszych Kresach przyniósł kres owej wielokulturowej mozaice, lecz ocalało niezwykłe dziedzictwo materialne tej ziemi, zaprzeczające utartym skojarzeniom o Transylwanii jako kraju dzikiej przyrody, pasterskiej kultury i krwiożerczego hrabiego Drakuli. Także kultura ludowa zachowała się wciąż żywa, barwna i autentyczna. Oprawą dla klejnotów, jakie pozostawili przez tysiąc lat mieszkańcy tej ziemi, jest urzekająca swym pierwotnym charakterem przyroda.

Kraków - Satu Mare - Şimleu Silvaniei - Zalău - Cluj-Napoca - Gilău - Cheile Turzii - Turda - Alba Iulia - Biertan - Criş - Sigişoara - Braşov - Peleş - Pelişor - Bran - Sibiu - Deva - Oradea - Eger - Dolina Pięknej Pani - Kraków
 

Atrakcje:

Şimleu Silvaniei- miejsce narodzin króla Stefana Batorego
Cheile Turzii- malowniczy przełom potoku Hăşdate
Biertan-gród kościelny wraz z jednym z Saskich kościołów obronnych (Lista UNESCO)
Sinaia-zwiedzanie letniej rezydencji królów rumuńskich zamków Peleş i Pelişor.
Sibiu-Zwiedzanie zabytków urokliwego miasta (Lista UNESCO)
Eger-kąpiele termalne
Dolinie Pięknej Pani- degustacja wina

 

  

 



Program

Rumunia: Wycieczka autokarowa,
Siedmiogród (Transylwania), 8 dni/7 noclegów


1. dzień

rano Wyjazd z Krakowa przez Słowację, Węgry do Rumunii. Przekroczenie granicy polsko-słowackiej w Niedzicy.
po południu Przekroczenie granicy słowacko-węgierskiej w Tornyosnemeti.
wieczorem Przyjazd do Satu Mare. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

2. dzień
przed południem„Do serca Siedmiogrodu”. Przejazd do Şimleu Silvaniei, miejsca narodzin króla Stefana Batorego. Zwiedzanie miejscowości. W programie: ruiny zamku Batorych, katedra rzymskokatolicka. Przejazd doliną Zalău z kościółkami - perełkami drewnianej architektury. Przejazd przez barokowo-secesyjne miasto Zalău.
po południu Przyjazd do Cluj-Napoca (Kluż, Klausenburg) - stolicy Siedmiogrodu. Zwiedzanie miasta. W programie: pozostałości murów obronnych z basztą Krawców, podominikański kościół reformowany, kwartał uniwersytecki, Rynek Węgierski z kościołem św. Michała, dom narodzin króla Macieja Korwina, Rynek Rumuński z operą i katedrą.
wieczorem Przyjazd do hotelu w Gilău położonym w pięknej scenerii nad sztucznym jeziorem Lacul Gilău. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

3. dzień
przed południem Przejazd do wapiennego wąwozu Cheile Turzii, niezwykle malowniczego przełomu potoku Hăşdate o ścianach skalnych wysokich na 200-300 m. Przejazd do Turda (Thorenburg). Zwiedzanie miasta pamiętającego czasy rzymskie. W programie: rynek wraz z gotyckimi kościołami, pałac książęcy i kopalnia soli.
po południu Przejazd do Alba Iulia (Weissenburg). Zwiedzanie historycznej stolicy Siedmiogrodu. W programie: twierdza Alba Karolina z katedrą rzymskokatolicką p.w. św. Michała i Soborem Koronacyjnym, biblioteką Battyáneum i Salą Zjednoczenia, uniwersytetu oraz renesansowego pałacu Miclosza i Apora.
wieczorem Kolacja w hotelu w Gilău.

4. dzień
przed południem„W krainie Sasów siedmiogrodzkich”. Przejazd do Biertan (Birthälm) - grodu kościelnego wraz z katedrą – przykładu słynnych saskich kościołów obronnych (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Zwiedzanie Criş (Kreisch) z jedną z najpiękniejszych rezydencji renesansu siedmiogrodzkiego – zamkiem węgierskiego rodu Bethlen. Przejazd do Sigişoary.
po południu„Sigişoara – twierdza Karpat”. Zwiedzanie miasta (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). W programie: zabytkowa zabudowa Starego Miasta, Wieża Zegarowa, słynny kościół „Na wzgórzu”, kościół klasztorny, schody szkolne, dom Drakuli, dom rodzinny Hermana Obertha, cmentarz, mury i baszty obronne.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Sigişoara.

5. dzień
przed południem„Braşov - miasto na Wschodzie”. Przejazd do Braşova (Kronstadt). Zwiedzanie zabytków miasta na kresach zachodniej cywilizacji. W programie: starówka z rynkiem, Czarny Kościół, Hirscherhaus, cerkiew prawosławna Sfânta Adormire a Maicie Domnului, łacińskie miasto, mury miejskie: Brama Schei i Katrzyny, Bastion Tkaczy; Cerkiew św. Mikołaja, Muzeum Pierwszej Szkoły Rumuńskiej, synagoga.
po południu „Królewską drogą”. Przejazd do jednego z najsłynniejszych kurortów górskich Rumunii – Sinaia. Zwiedzanie letniej rezydencji królów rumuńskich zamków Peleş i Pelişor.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Braşovie.

6. dzień
przed południem„Wlad Palownik vel Dracula”. Przejazd do Bran zwiedzanie zamku krzyżackiego, pierwowzoru zamku hrabiego Draculi – Vlada Ţepeşa. Przejazd do Sibiu (Hermannstadt).
„Sibiu - miasto, które żal opuszczać”. Zwiedzanie zabytków. W programie: starówka z Dużym i Małym Rynkiem, magistrat, Stary Ratusz, Most Kłamców, Pałac Brukenthal i Schody Fingerling, Plac Hueţ, kościół ewangelicki, cerkiew metropolitalna Św. Trójcy.
po południu Czas do własnej dyspozycji w Sibiu.
wieczorem Przyjazd do Deva. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Deva.

7. dzień
przed południem„Oradea – perła w (habsburskiej) koronie”. Przejazd do Oradea (Großwardein). Zwiedzanie secesyjnego miasta – bramy do Siedmiogrodu. W programie: zabudowa Placów Unii i Republiki, secesyjne pasaże handlowe, ratusz, Cerkiew Księżycowa, katedra rzymskokatolicka, pałac biskupi, Wielka Synagoga.
po południu Przekroczenie granicy rumuńsko-węgierskiej Borş-Artand. Przyjazd do Egeru na kąpiele termalne.
wieczorem Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Egerze.

8. dzień
przed południem Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Egeru, miasta urokliwych uliczek pełnych zabytków, zapachu kawy i wina. W programie: bazylika, Liceum, barokowe pałace, kościół Minorytów, minaret, zamek Egeru.
po południu Wizyta w Dolinie Pięknej Pani słynnej z winnych piwniczek. Degustacja słynnego wina Bycza Krew. Przejazd na przejście graniczne węgiersko-słowackie w Tornyosnemeti. Przejazd na przejście graniczne słowacko-polskie w Lysa nad Dunajcom-Niedzicy.
wieczorem Powrót do Krakowa


Warunki

Świadczenia:
- 7 noclegów w hotelach ***,
- 7 śniadań,
- opieka pilota,
- lokalni przewodnicy i referenci
- przejazd autokarem lub minibusem,
- ubezpieczenie KL i NW,
- komplet materiałów informacyjnych nt. podróży

Wszystkie świadczenia w standardzie Markopolski

Cena: 2100,- PLN za osobę w pokoju dwuosobowym
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 460,- PLN

Cena nie zawiera:
- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów. Szacunkowy koszt wstępów to ok. 25,-EUR na osobę.

Ważne:
Wycieczka zostanie zrealizowana przy zgłoszeniu się min. 15-u osób  na 31 dni przed rozpoczęciem imprezy.
Przy zgłoszeniu się mniejszej ilości osób wycieczka zostanie anulowana.
Biuro Marco der Pole zastrzega sobie prawo do wprowadzenia niewielkich zmian w programie.


Lektura

Esej
Kazimierz Feleszko (red.), Bukowina po stronie dialogu, Pogranicze 1999
Zbiór artykułów  autorów wielu narodowości zafascynowanych fenomenem wielokulturowej Bukowiny

Historia
Lucjan Boia, Rumuni świadomość, mity, historia, Wydawnictwo UJ, 2003
Krytyczne spojrzenie na historię Rumunii. Konfrontacja narodowych mitów z historycznymi faktami.

Jean Nouzille, Transylwania. Obszar kontaktów i konfliktów, Domini 1997
Kompedium historyczne wielokulturowej, położonej na granicy chrześcijańskiej cywilizacji Transylwanii czyli z polska ujmując – Siedmiogrodu.

Reportaż
Michał Kruszona. Rumunia. W poszukiwaniu diabła, Zysk i S-ka, 2007
Reporterska  relacja z wędrówki po Rumunii.


Proza
Andrzej Stasiuk, Jadąc do Babadag, Czarne, 2004
Klasyk współczesnej polskiej prozy podróżniczej. Nieturystyczne zapski, uwaga skupionana miejscach i ludziach peryferii, drugiego sortu. Obrazy, impresje, skojarzenia liczą sie bardziej niż zdobywanie rzetelnej wiedzy. W gruncie rzeczy bardziej podróżnicza proza poetycka niż reportaż.


Herta Mueller, Król kłania się i zabija, Czarne 2005
Zbiór esejów napisanych w oparciu o własną biografię wywodzącej się z saskiej rodziny osiadłej w Banacie laureatki literackiej nagrody Nobla. Życie  w totalitarnym państwie to główny temat prozy Hert Mueller.tejże autor
- „Człowiek jest tylko bażantem na  tym  swiecie”,
- „Sercątko”,
- „Lis już wtedy był myśliwym”,
- „Dziś wolałabym siebie nie spotkać”
wszystkie nakładem wydawnictwa Czarne

Eginald Schlattner, Czerwone rękawiczki, Czarne 2004
Epicka, autobiograficzna powieść o siedmiogrodzkich Sasach i komunistycznej Rumunii. Przedostatnie lata społeczności, która przez 800 lat kształtowała kulture i cywilizację regionu.




Kraj:
Rumunia
Temat:
Kraj i ludzie
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Termin 2:
2012-08-19 - 2012-08-26
Cena: