Kresowe zamki, rezydencje i stanice

O podróży

Katowice/Kraków – Krechów - Żółkiew – Olesko – Podhorce – Złoczów – Zbaraż – Tarnopol – Skałat – Satanów – Husiatyn – Sidorów – Skała Podolska – Kamieniec Podolski – Żwaniec – Okopy św. Trójcy – Chocim  – Krzywcze – Czortków – Jazłowiec – Buczacz – Złoty Potok - Stanisławów – Halicz – Rohatyn – Brzeżany – Świrż – Lwów - Kraków/Katowice
 

Atrakcje:

Wycieczka do Skałatu - posiadłości Chodkiewiczów, Firlejów i Poniatowskich
Natanów -  ruiny zamku Odrowążów z XV w.
Sidorów - pozostałości twierdzy
Chocim - najbardziej malownicza
Jazłowiec- ruiny jednego z najstarszych  kresowych zamków
Złoty  Potok - XVII- wieczny zamek Potockich
Rohatyń - drewniane cerkwie z XVI w.


Program

1. dzień
Podążamy dawnym traktem galicyjskim łączącym Kraków i Lwów. Przez  przejście graniczne w Krakowcu docieramy do Żółkwi - rodowej siedziby rodu Żółkiewskich i Sobieskich. W tej ulubionej rezydencji króla Jana III Sobieskiego zwiedzamy kościół farny p.w. św. Wawrzyńca i Stanisława z epitafiami Żółkiewskich i Sobieskich, ratusz, kościół Dominikanów, cerkiew Serca Jezusowego, renesansową synagogę oraz zamek. Uzupełnieniem naszego zwiedzania miasta stanowi ukryty pośród zielonych roztoczańskich wzgórz malowniczy klasztor bazylianów w Krechowie. Obiadokolacja i nocleg w Żółkwi.

2. dzień
Z Żółkwi kierujemy się do Oleska – w tutejszym zamku urodził się król Jan III Sobieski. Ten renesansowy zamek należy do najlepiej utrzymanych warowni na Kresach, obecnie mieści oddział Lwowskiej Galerii Obrazów. Następnym, żelaznym punktem programu są Podhorce zaliczane do najwspanialszych kresowych rezydencji. Ta własność Koniecpolskich, Rzewuskich i Sanguszków to jeden z nielicznych przykładów palazzo in fortezza na Kresach.
Nasz następny przystanek to zamek-twierdza w Złoczowie, bardziej aniżeli historyczna pamiątka czasów Rzeczypospolitej pamiętany jako miejsce tragicznych wydarzeń okresu okupacji sowieckiej i niemieckiej. Ze Złoczowa udajemy się wprost do legendarnego Zbaraża, którego bohaterską obronę uwiecznił Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”. Na kolację i nocleg zjeżdżamy do Tarnopola.

3. dzień
Po śniadaniu zwiedzamy Tarnopol m.in zamek nad Seretem, niegdyś własność Tarnowskich i Potockich, barokowy kościół i klasztor Dominikanów oraz cerkiew Wniebowstąpienia i Narodzenia Chrystusa z XVI w. Z Tarnopola zmierzamy - wzdłuż Zbruczu, szlakiem podolskich orlich gniazd - do Skałatu, posiadłości m.in. Chodkiewiczów, Firlejów i Poniatowskich. Tutejsze mury zamkowe miały 6 m. wysokości i 2 m. grubości, a wewnątrz zamku przy wschodnim murze wybudowano pałac. My obejrzymy zachowane mury i dwie baszty oraz przedwojenne kamienice, szkołę powszechną, pocztę, sąd, oraz dworzec kolejowy. Podole wita w Natanowie. Podejdziemy pod ruiny zamku Odrowążów z XV w., synagogę i bramę miejską. Z kolei w Husiatynie zwiedzamy XVI-wieczną cerkiew św. Onufrego i synagogę, a w Sidorowie pozostałości twierdzy, która posiadała 8 wież i wymiary około 178 m na 30 m oraz odwiedzamy osobliwy, rokokowy kościół parafialny. Naszym ostatnim przystankiem jest Skała Podolska, położona nad malowniczym jarem Zbrucza z ruinami zamku Koriatowiczów i pałacu Gołuchowskich. Na obiadokolację i nocleg docieramy do Kamieńca Podolskiego.

4. dzień
Zwiedzanie Kamieńca Podolskiegonajpotężniejszej twierdzy Kresów, rozpoczynamy od Rynku z renesansowym ratuszem i oryginalnymi kamieniczkami, Katedry św. Piotra i Pawła, Kościoła Dominikanów. Następnie zajrzymy do Dzielnicy Ormiańskiej z ruinami katedry, do cerkwi św. Mikołaja z XV w. oraz nad jar rzeki Smotrycz z Bramami Polską i Ruską i w końcu do dominującej nad miastem zakowej twierdzy.
Po południu czeka na nas samotna baszta w Żwańcu pozostałość niegdyś najdalej wysuniętego na południe w łańcuchu podolskich zamków. Nad Dniestrem, u ujścia Zbrucza znajdują się Okopy Świętej Trójcy, dawna forteca broniąca tej części granicy przed Turkami. Do naszych czasów zachowały się m.in. Brama Lwowska oraz dawna komora celna. I jeszcze Chocim - najbardziej malownicza twierdza Kresów. To pod jej murami rozegrały się dwie wielkie bitwy, które wpłynęły na losy Rzeczpospolitej. Powrót na obiadokolacje i drugi nocleg do Kamieńca

5. dzień
Opuszczamy Kamieniec Podolski i zmierzamy do Stanisławowa. W Krzywczach podchodzimy pod basztę zamku rodu Kąckich z XVII w. Jedziemy dalej do Czortkowa - rodowej posiadłości Potockich, z ruinami zamku i neogotyckim, dominikańskim kościołem św. Stanisława oraz do Jazłowca, gdzie na stromym wzgórzu nad miasteczkiem znajdują się ruiny jednego z najstarszych na Kresach zamku. Poza tym ruiny renesansowego kościoła Dominikanów oraz klasztor Sióstr Niepokalanek w dawnym pałacu Poniatowskich. To właśnie tu swe młodzieńcze lata spędził król „Staś”. Przed nami kolejne rezydencje magnaterii polskiej. W Buczaczu pokażemy Wam malownicze ruiny warowni Potockich, kościół św. Stanisława oraz okazały, barokowy klasztor i cerkiew Bazylianów. Buczacz słynie ponadto z najładniejszego na Kresach rokokowego ratusza. Odwiedzamy również pobliski Złoty Potok z zamkiem Potockich (XVII w.) oraz odrestaurowanym, gotyckim kościołem obronnym. Na nocleg i obiadokolacje docieramy do Stanisławowa

6. dzień
Zwiedzamy Stanisławów (Iwano-Frankiwsk) – m.in. pałac Potockich, kolegiatę NMP, barokowy kościół ormiański, pomnik Mickiewicza, barokowy kościół Jezuitów, modernistyczny ratusz. Następnie udajemy się do Halicza - średniowiecznej stolicy Rusi Halickiej. Od łacińskiej nazwy Halicza - Galicia pochodzi późniejsza nazwa Galicji. W Haliczu zachowały się ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV w., cmentarz karaimski z XVII wieku, ratusz miejski, wcześniejszy klasztor oo. Franciszkanów. W Rohatyniu zobaczymy drewniane cerkwie z XVI w.: św. Mikołaja i św. Ducha oraz późnogotycki kościół św. Mikołaja. Przed kościołem św. Mikołaja stoi pomnik Roksolany – najsłynniejszej rohatynianki. Wzięta przez Turków w jasyr została później żoną sułtana Sulejmana Wspaniałego i wywierała wpływ na politykę Turcji w XVI w. Udajemy się do Brzeżan z ruinami zamku Sieniawskich z wzorowaną na wawelskiej Kaplicy Zygmuntowskiej kaplicy grobowej rodu. Ponadto warte zobaczenia są kościół Narodzenia NMP, obronny klasztor Bernardynów, Ratusz, kościół Ormiański, oraz cerkiew św. Mikołaja. Ostatnim celem po drodze do Lwowa jest Świrż. Tutejszy zamek na stromym wzniesieniu, otoczony zalewem, powstał już w XV w. jako siedziba książąt Świrskich. Ostatnimi właścicielami Świrża byli Irena Komorowska i jej mąż Tadeusz „Bór” Komorowski, dowódca Armii Krajowej i powstania warszawskiego.
Obiadokolacja i nocleg we Lwowie.

7. dzień
Naszą całodzienną wędrówkę po Lwowie zaczynamy od ratusza lwowskiego i Rynku otoczonego przez 44 kamienice z różnych okresów historycznych. Spacerujemy głównym deptakiem lwowskim – Prospektem Swobody (przedwojennymi Wałami Hetmańskimi) z Teatrem Wielkim i pomnikiem Mickiewicza, udamy się pod katedrę wraz z przyległą perłą – Kaplicą Boimów. Spacerując zabytkowymi uliczkami Lwowa zatrzymujemy się w dzielnicy ormiańskiej i kwartale żydowskim. Zwiedzamy katedrę ormiańską, ruiny synagogi „Złota Róża” oraz kościoły Bernardynów i Dominikanów. Czeka nas również wizyta w katedralnej cerkwi św. Jura – rokokowej perle Lwowa. Z Kopca Unii Lubelskiej podziwiamy wspaniałą panoramę miasta.

8. dzień
Nasz pobyt we Lwowie kończymy na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich.
Powrót do Krakowa/Katowic w godzinach wieczornych.


Warunki

Podróż na zamówienie.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.

Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.

Wasz Markopolski.


Lektura


Kraj:
Ukraina
Temat:
Historia i pamięć
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Cena:
Prosimy o kontakt z biurem