Bańska Szczawnica i okolice

O podróży

Zazwyczaj podróżni przejeżdżający u podnóża Gór Szczawnickich w stronę Budapesztu i dalej na południe Europy nie przypuszczają, jak wielkie bogactwo kulturowe i przyrodnicze skrywa ich wnętrze. Bogactwo ufundowane na złocie, srebrze i miedzi poszukiwanych w tej okolicy od wczesnego średniowiecza. Na wydobyciu tutejszych kruszców bogaciło się nie tylko Królestwo Węgierskie, słynne europejskie rody kupieckie takie jak Turzonowie i Fuggerowie, ale i miasta górnicze takie jak „miedziana” Bańska Bystrzyca, „srebrna” Bańska Szczawnica i „złota” Kremnica.
Po górniczej przeszłości regionu pozostało już tylko wspomnienie, ale za to jakie! I jak to często na Słowacji bywa wspaniałe zabytki wpisują się harmonijnie w nie mniej piękny krajobraz, tym razem łagodnych, pełnych dalekich widoków Gór Szczawnickich.
Zachęcamy do udziału w zwiedzaniu i wędrowaniu poprzez jeden z najpiękniejszych regionów Słowacji

Katowice/Kraków - Bańska Bystrzyca - Bańska Szczawnica - Hodrusa - Hamre - Szklane Cieplice - Kremnica - Kraków/Katowice

Atrakcje:
Sitno- wędrówka z pięknymi widokami na słowackie średniogórze
Święty Antoni- wizyta w rezydencji bułgarskiego cara
Hodrusa-Hamre- spacer wśród lasów i stawów
Szklane Cieplice- wędrówka w poprzek masywu Gór Szczawnickich donajstarszego słowackiego uzdrowiska, odpoczynek na  basenie termalnym


Program

Program:

1. dzień
Jadąc z Krakowa przekraczamy granicę w Chyżnem, mijamy Rużemberok i docieramy do głównego miasta środkowej Słowacji - Bańskiej Bystrzycy. To miasto warte jest bliższej uwagi. Bańska Bystrzyca zaskakuje zarówno swoją żywotnością jak i urodą głównego placu miasta z grodem miejskim, wieżą zegarową, gotyckim kościołem, którego wnętrze zdobi ołtarz słynnego Mistrza Pawła z Lewoczy i mieszczańskimi domami z XVI wieku, z których najpiękniejsza jest gotycko-renesansową kamienica słynnej bankierskiej rodziny Turzonów. Następnie krętą drogą przez góry docieramy do naszej kwatery w pobliżu Bańskiej Szczawnicy. Zagubiona pośród gór, wyludniona Bańska Szczawnica robi raczej wrażenie filmowej dekoracji niż rzeczywistego miasta. A jednak znajdujemy się w niegdyś trzecim co do wielkości mieście Królestwa Węgier, mieście pierwszej w świecie akademii górniczej, które swoje bogactwo ufundowało na wydobywanym w okolicy srebrze. Dwa zamki, kościoły, okazałe renesansowe kamienice, kalwaria i stare szyby górnicze na obrzeżach, tworzą unikalny zespól architektoniczny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacer po stromych uliczkach i placach miasta wypełni nam czas do wieczora.

2. dzień
Okolice Bańskiej Szczawnicy starają się dorównać pięknością samem miastu. Nie męczące trasy, poniżej tysiąca metrów, prowadzą starymi górniczymi chodnikami pośród widokowych polan, licznych jezior tzw. tajchów i kanałów utworzonych przed stuleciami do napędzania górniczych maszyn, a obecnie wydających się być jednym z elementów krajobrazu. Wejdziemy na najwyższy szczyt w okolicy Sitno, z panoramicznym widokiem na całe słowackie średniogórze, a zakończymy wędrówkę w miejscowości Święty Antoni wizytą w rezydencji bułgarskiego cara. (Niemęcząca wędrówka około 5 godzin)

3. dzień
Nieco ponad dwugodzinna wędrówka wśród lasów i stawów dzieli nas od miasteczka Hodrusa-Hamre, gdzie będziemy mieli okazję zajrzeć do średniowiecznych górniczych sztolni i korytarzy oraz spróbować swoich sił jako poszukiwacze złota.
Po południu czas do własnej dyspozycji. Mamy oczywiście kilka propozycji: może zwiedzanie górniczego skansenu, może spacer na barokową kalwarię albo do miejscowego arboretum lub wokół malowniczych Studenckich Jezior.

4. dzień
Celem naszej dzisiejszej wędrówki są Szklane Cieplice – najstarsze uzdrowisko na Słowacji. Idziemy w poprzek masywu Gór Szczawnickich nieuciążliwym szlakiem pośród polan i lasów. Po około czterech godzinach docieramy do Szklanych Cieplic, gdzie mamy czas na zwiedzanie miasteczka oraz skorzystanie z termalnego basenu. Stamtąd autobus zabierze nas do „złotej” Kremnicy, w której od średniowiecza bito słynne kremnickie dukaty ze złota wydobywanego w okolicy. W Kremnicy zwiedzimy gród zamkowy z gotyckim kościołem św. Katarzyny i wyruszamy w drogę powrotną do Polski
Powrót do Krakowa/Katowic w późnych godzinach wieczornych.


Warunki

Nieuciążliwe wędrówki na wysokości do 1000 m.n.p.m. do pięciu godzin dziennie dla osób w każdym wieku, dyspnujacych przeciątną kondycją.

Podróż na zamówienie.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą - skontaktujcie się proszę z nami! Zaproponujcie termin i prześlijcie nam swoje oczekiwania poprzez "Zgłoszenie" znajdujące się po prawej stronie.

Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.

Wasz Markopolski.


Lektura


Kraj:
Słowacja
Temat:
Natura i kultura
Termin:
0000-00-00 - 0000-00-00
Cena:
Prosimy o kontakt z biurem